12 Şubat 2018 Pazartesi

L

Ben-ci
Ben-cil
Benci(l)

Arada sadece tek bir harf var (L)  ama aslında büyük bir harf.. büyük manalara gelen…

Hepimiz «benci»yiz doğamız gereği… 
Net… 
Ama coğumuz «bencil»iz… 
Amiyane tabirle arada kaynayanlar var…

Ailemiz, eğitimimiz, şartlanmalarımız, çevremiz, güdülerimiz bizim bencillik katsayımızı etkiliyor.

Biraz önce (puan toplamak için değil) uçaktaki yerimi çocuğu ile yan yana oturmak isteyen birine verip 3 arka koltuğa geçtim (ve daha konforsuz bir koltuğa).  Çocuğum olduğu için yapmış olabilirim, bunu ölçecek objektif yargıda değilim ama bu bir tercihti..  Çocuğum olmasa yapar mıydım hiç emin değilim… Daha iyi bir insan olmama yaradı mı ? Bence pek değil... Benci ile bencil olmak arasında bir fark yarattım mı ? Ona da emin değilim..

Hayat hep göreceli... ve maalesef yaptığınız artı eksi  davranışlar, bilgisayar oyunu gibi hanenize yazılmaktan çok uzakta artık… İş çığırından çıkmış durumda.. Sadece kendinizi iyi hissettiğiniz ölçüde iyisiniz.. Ne kadar acı.. Yine herşey sizin elinizde.. Kendi yargınıza teslim olmuş bir adalet anlayışımız (anlayışınız) var artık.. Yeni dünyaya hoşgeldiniz…

Hele hele Ortadoğu coğrafyasında toleransımızın olmaması, fırsatçı kişiler dolayısıyla onanmış durumda maalesef. Amiyane tabirle çok pis arada derede kalıyoruz. Aslında iyilik içimizde var ama salak yerine de konmak istemediğimizden "göreceli iyi" olmaya çalışıyoruz ya da bu rolü oynuyoruz. Bu ara bu rolü sosyal medyada çokça oynuyoruz. 

Çünkü orda herkes mutlu, herkes süper hissediyor, herkes ilk kez çok acayip birşey paylaşıyor… Mutsuzuz arkadaşlar kabul edin.. Her gün işle ilgili istemediğimiz şeyler (tanımı size kaldığı için şey dedim) yapıyoruz. İlişkilerimizde ertelediğimiz, halının altına süpürdüğümüz sorunlarımız var. 1 hafta Bodrum’a gidip çektiğimiz fotolar en güzel manzaralı instagram hesabına sahip olmuyor. Hele o dudak büküp en sempatik pozları verdiğimiz ve 152 like aldığımız fotolar yok mu, hastasıyım. Çocuğumuzu, 1-2 yaş bandında üçgen boşluğun yerini bulup o şekli içine sokuşturdu diye üstün zekalı sanıyoruz ve de kendimize paye çıkarıp kimin kızı/oğlu deyip bıyık altı gülüyoruz ki inanın komik değil.

Valla abartmayalım ne olur… Herkes aynı şeyleri yapıyor ya da hayalini kuruyor. (arada ben de bu kervana girmiyor muyum, evet giriyorum, kendim de dahil eleştirimdir). Farklı birşeyler  yapanlar, misal bilime kendini adamışlar, haritada yerini tam olarak gösteremeyeceğim ülkelerde çocuklara yardım edenler, kurumsal hayatı terkedip hatta aldatıp üretmeye yönelenler, mesailerinin haricinde başkalarına yardım etmek için saatler harcayanlar, vesaire vesaire…. ekleyemediğim bir sürü profil var ve ben çokça gıpta ediyorum.. (belki de kıskanıyorum). Ama sonra ne yapıyorum, yine kendi çöplüğüme dönüp yuvarlanıp gidiyorum..  Harekete geçme zamanım geldi de geçiyor aslında ama haydi neyse o başka bir yazının konusu.. 

Özetle farklı değiliz…

X müzesini gördük, Y etini yedik.. farklı değiliz..

Deneyimledik evet çok güzel.. Bir sürü insanın yapamadığını yaptık.. Ama abartmayalım arkadaşlar..

Benciyiz…

Normal.. doğamız bu ..

Ama bencil olmayalım.. Aradaki L harfini unutmayalım.. 19 Ağustos 2017

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Hakkımda

Fotoğrafım
55...Hayalperest...Invisible hand'e inanmayan bir İktisatçı...Pinponcu... Sarı... Kırmızı... Arada da çelişki duvarına işiyor...